piątek, 3 sierpnia 2007

Powrót do przeszłości

Oto czas, aby przywrócić grom komputerowym na polskiej Wikipedii prawidłową postać. Pozyskałem dla wiki nową duszyczkę, zwaną Bartłomiejem Piotrowskim, która - tak jak ja - interesuje się grami nie tylko od strony rozrywkowej, ale też branżowej. Ustaliliśmy parę wniosków, czego potrzeba polskiej Wikipedii, jeśli chodzi o gry. W jednym zdaniu streszcza się to do: "Potrzeba nam aktualizowanych i nowych artykułów o branży gier".

Za wzór postawiłem sobie filmy na polskiej Wiki, które są już bardzo fajnie opisane. Jest nawet opis gatunku snuff filmu ^^. Ale co dokładnie trzeba poprawić, jeśli idzie o gry?

  1. Przenieść gry komputerowe i wideo do gra komputerowa (tu linki pozamienia się botem),

  2. Zakutalizować historię i wszystkie jej części,

  3. Opisać gatunki gier i zawody w przemyśle gier,

  4. Jako bonus: przekonać producentów i wydawców do uwolnienia screenów z gier na zasadach podobnych do Ubisoftu. Na razie wysłałem maila do Tilted Mill i Capcomu. Odpowiedzieli tylko Ci drudzy, żebym swój list przekierował do działu PR i na tym na razie koniec.Poświęcę trochę miejsca pierwszemu punktowi. Dawno, dawno temu (circa 3 lata temu) na polskiej Wikipedii istniały sobie hasła "Gra komputerowa" i "Gra wideo" (to drugie właściwie niezmienione po dziś dzień). Gry raczkowały, panował POV i domysły. Wdtedy przyszedł Hołek (tu fanfary), który popadł w enwikizm. Tam natomiast do 2007 istniały kategorie "Computer and video game...". Wtedy właśnie Hołek zarządził i wszystkie kategorie przemianował na "...gry komputerowe i wideo". Nie spodobało to się znacznej części wikipedystów i botem usunięto końcówkę "lub czaso... eee.... "i wideo". Co prawda dalej jestem enwikistą, ale już nie tak zaciekłym, jak poprzednio. Powiedział, do 2007 było CVG. Tak, bo właśnie w tym roku przemianowano wszystkie kategorie CVG na "Video games", jako że ten termin jest używany w angielskim do określenia gier komputerowych. Na to samo zgodziliśmy się z Bartkiem, trzeba u nas przenieść do używanej formy, czyli do "gier komputerowych". Botem pozamieniam linki z "Gry komputerowe i wideo" na "gra komputerowa". Reszta właściwie zostanie nietknięta, jeśli chodzi o nazwy.

Brak komentarzy: