sobota, 24 lutego 2007

PUA Kangel...

Wczoraj o 17:37 (a więc ok. dobę temu) Ludmiła Pilecka zgłosiła na PUA Kangela (tak, tego z prawego górnego rogu ^_^). Po chwili dostał on sporo głosów za, ale.. to Wikipedia, więc nigdy nie może być fajnie.

O 18:54 zagłosował Starscream, co oznacza, że padł głos {{przeciw}}. Uzasadnienie:


Dziecko. Żadna poważna instytucja... aaaa wiecie o co chodzi.


Potem głos biurokratki Wikii, administratora Muzyka Wiki, Fantasypedii i Nonsensopedii, z komentarzem:

Osoby poniżej 15 roku życia nie powinny być adminami.


Na końcu k r i d, który uzasadnił swój głos, jak następuje (korekty moje):

Wikipedia to wiedza i ludzie, a admini to ich strażnicy. Błędna decyzja admina może oznaczać, że jakieś hasło będzie nieprawdziwe, albo że ktoś odejdzie z projektu i dlatego chciałbym, żeby ci strażnicy byli najlepszymi z najlepszych na Wikipedii. Ktoś, kto nie ma matury, nie należy do najlepszych z najlepszych.


To tyle gwoli wstępu. Po pierwsze, zastanawiam się, czy ktoś, kto ma maturę, pisze "nie ma" łącznie (o czym wspomniałem tutaj). Po drugie, uważam, że argumenty i Starscreama i Szoferki (nie wspominając o kridzie) są po prostu błędne. Obie te osoby zakładają najwyraźniej, że młodzi ludzie > 15 roku (Szoferka) lub > 18 roku życia (Starscream) to albo idioci, albo wandale, albo zachwiani emocjonalnie psychopaci. Owszem, większość wandalizmów na Wiki to dzieło nastolatków, którzy muszą się wyżyć po ciężkim dniu w szkole i/lub zbluzgać kolegę/koleżankę. Ale oprócz takowych (niestety większości) mamy na Wikipedii (polskojęzycznej) kilku godnych zaufania użytkowników w tym wieku.

Przykładami niech będą najmłodsi admini: Ajsmen91 (wkład), Dodek (wkład) i Yarl (wkład). Wszyscy z nich urodzili się w roku 1990/1991. AFAIK wszyscy z nich dostali uprawnienia przed ukończeniem 16. roku życia (ajsmen91 przed ukończeniem 15.). Są młodzi, inteligentni, skorzy do działania i pomocy innym. W skrócie: admini idealni. Wszystkich społeczność obdarzyła swoim zaufaniem, obierając ich na reprezentantów i opiekunów projektu, a oni odwdzięczają się jej swoim zaangażowaniem i ciężką pracą przy tworzeniu i porządkowaniu wolnej wiedzy.

Dlaczego więc Kangel ma być ganiony za swój wiek, skoro chce pomóc w rozwoju Wikipedii? Czy przykłady innych adminów w jemu podobnym wieku nie wystarczają?

Młodzi są przyszłością Wikipedii! — dlatego zagłosuj za przyznaniem uprawnień Kangelowi.

2 komentarze:

Roman pisze...

Ja w lipcu 2006 mając 13 lat i 8 miesięcy otrzymałem w PUA na Wikinews siedem głosów za i jeden przeciw, w którego argumentacji nie było nic o moim wieku.

Wojciech Pędzich pisze...

Niestety, tych głosów nie da się odwrócić, choć widzę że w chwili obecnej są tylko te 4 przeciw i mam nadzieję, że będzie tak dalej. Dużo daje bezpośredni kontakt z Kangelem - przyznaję, się, ze dopóki nie zerknąłem na jego stronę Wikipedysty, nie wiedziałem ile ma lat.