środa, 4 kwietnia 2007

Wikipedia i NPOV

Jedną z naczelnych zasad Wikipedii jest neutralny punkt widzenia, nazywamy go w skrócie NPOV, od angielskiego "neutral point of vision". Jego przeciwieństwem jest nieneutralny punkt widzenia (co dziwne, skrótem jest nie NNPOV, tylko POV, ja tego nie wymyślałem :)), z którym wszyscy wikipedyści zobowiązani są walczyć. Niektórzy jednak tę walkę biorą sobie zbytnio do serca. W tym momencie mam na myśli Kkrystiana, chociaż znalazłoby się więcej takich (jak również więcej takich, których praca na Vicky polega na działaniach zupełnie przeciwnych, ale to temat rzeka).
W wyszukiwaniu i neutralizowaniu artykułów ważny jest umiar, jasne jest, że niektóre mało neutralne wyrażenia są akceptowalne (np. "Albert Einstein wybitnym naukowcem był", co do czego chyba nikt nie ma wątpliwości). Prawdziwy problem pojawia się jednak, gdy ktoś znajdzie POV tam, gdzie go naprawdę nie ma. Propzycję zmiany kalendarza obowiązującego na Wikipedii większość redaktorów odebrała jako żart, pomimo, iż chyba nie miała nim być w zamierzeniach. Pojawiła się również propozycja zamiany "Pismo Święte" na "Biblia".
Walczmy z POVem, ale, jak mawia mój przyjaciel, bez przesadyzmu! Jeżeli coś jest w powszechnym użyciu to zwykle powinno tak zostać...